ДОПОМОГА У СПОРАХ З ОБЛЕНЕРГО, МІНІМІЗАЦІЯ РИЗИКІВ СПОЖИВАЧА ПРИ СКЛАДАННІ АКТУ ПРО ПОРУШЕННЯ ПРРЕЕ

Понад 20 років тому, у 1998 році в Україні було прийнято закон Про електроенергетику, статтею 1 якого електричну та теплову енергію, що виробляється на об’єктах електроенергетики і призначена  для купівлі-продажу, визнано товарною продукцією. 

Всю людську історію комерційні правовідносини супроводжують різного роду спори, які намагалися врегулювати своїм правом ще древні римляни, у чому досягли значних успіхів. Однак процес купівлі-продажу такого неспецифічного товару як електроенергія має особливості.

Так, у загальному випадку товар можна побачити, відчути на дотик, зберегти на складі, відвантажити. З електроенергією цього зробити не можна, вона має бути спожита в момент її вироблення (генерації). Відчути на дотик, правда, інколи вдається.

Правовідносини з продажу звичайних товарів майже досконало врегульовано Цивільним кодексом, тоді як з продажу електроенергії навіть у Європі з її тисячолітнім правом, більш менш привели до ладу з прийняттям Третього енергопакету у 2009 році, та який ще й досі вдосконалюється.

Особливості спору споживача з енергопостачальником полягають у тому, що більшість ситуацій регулюється не законом, що є цариною юристів, а підзаконними нормативними актами — галузевими Методиками, Інструкціями, Порядками, Положеннями, Правилами улаштування електроустановок, Правилами безпечної експлуатації електроустановок, Правилами технічної експлуатації електроустановок, в основу яких покладено знання електротехніки.

Сфери практик юристів це трудове, земельне, сімейне, цивільне, кримінальне право, але вони не мають системних знань у електротехніці. Не маючи поняття навіщо у формулі визначення збитків за актом про порушення застосовується, наприклад, величина cos ῲ (косинус кута між фазною напругою та струмом навантаження), ми зустрічалися з випадками, коли завбачливе незастосування цієї величини у розрахунку за актом призводило до збільшення суми на 10%, що залишалося поза увагою судді та правозахисника споживача. Або накреслена у якості доказу в акті про порушення електрична схема самого порушення, яка у разі включення за нею призведе не до позаоблікового відбору електроенергії, що ставиться у вину споживачу, а до короткого замикання. А схема у акті це доказ порушення. Який ні адвокат, ні суддя прочитати не можуть. Ще приклад: зірвана пломба на дверях абонентської ТП — з точки зору енергопостачальника 100% вина споживача, а з точки зору експлуатаційних нормативних документів  встановлення пломби на дверях ТП суперечить  вимогам правил щодо місць пломбування і встановлена неправомірно, оскільки унеможливлює обов’язкові регламентні роботи і порушує вимоги ТБ. І таких прикладів безліч. Розрахунок реактивної потужності, втрат у трансформаторах тощо потребує спеціальних знань, відсутність яких у споживача та його правозахисника дають підгрунтя для зловживань з боку обленерго і сформувала у суспільстві думку, що з обленерго майже неможливо спорити. Читач може зауважии, що для цього існує судова електротехнічна експертиза. Але прибігають до неї вкрай рідко і треба ще спромогтися довести судді, що в ній є потреба, а він може як винести ухвалу про призначення, так і не побачити підстав у її доцільності. Із досвіду, судді вважають себе корифеями у всіх сферах суспільного життя та галузях права і мало хто з них зізнається у відсутності знань з фізики за 6 клас середньої школи, коли вивчають Закони Ома, Кулона і Правила Кірхгофа.

Ми стверджуємо, що в Україні мало фахівців, що одночасно працюють в галузі права і електротехніки.

Як показує практика, значна питома вага спорів у цьому сегменті права обумовлена неправомірними вимогами до споживачів з боку інспекторів обленерго в процесі перевірки електроустановок, нав’язуванні неправомірних умов при укладанні та переукладанні договорів, які можливо врегулювати на досудовій стадії спору.

Збільшення потужності, укладання договорів.

Ми часто стикаємося з випадками, коли споживач звертається до РЕМу за збільшенням потужності, а енергоменеджери кваліфікують підключення як нестандартне і пропонують збудувати нову лінію довжиною у декілька кілометрів та вартістю у мільйони гривень, встановити недоцільне і дороге обладнання на ТП або вирішити питання у корупційній площині. І тоді нестандартне приєднання, під дією певної кількості купюр із зображенням американських батьків засновників, чарівним чином перетворювалося на стандартне.

Відключення електроенергії.

Також часті випадки неправомірних відключень споживачів при складанні актів про порушення, коли відключається не самовільне підключення, а об’єкт в цілому, складанні актів при відсутності факту порушення та моделюванні схеми порушення самими інспекторами та контролерами, завищених нарахуваннях комісіями РЕМів при розгляді актів про порушення тощо.

Зловживання правом у цьому сегменті ринку стало можливим завдяки діючій в Україні системі обленерго, коли компанія є монополістом на закріпленій території і дозволяє собі «викручувати руки» споживачеві. Між тим з руйнуванням монополізму на цьому ринку і появою нових електропостачальників, за обленерго залишилися функції розподілу електроенергії та контролю за споживанням. Тобто, контролери з інспекторами як писали, так і писатимуть акти про порушення, моделюючи схеми та зловживаючи відсутністю спеціальних знань у споживача, не зважаючи на демонополізацію реформи.

Громадська організація.

Фахівці нашої громадської організації «Енергетика і Закон» мають великий досвід у врегулюванні такого роду спорів. Ми допоможемо фахово та у правовому полі вирішити Ваш спір з обленерго, надамо правовий висновок, підготуємо пакет звернень як до контролюючих діяльність обленерго органів, так і до суду, зможемо представляти Ваші інтереси на комісії обленерго та у суді.

Чим ми відрізняємося від інших правозахисників? Можливістю працювати дистанційно. Для цього Вам необхідно зателефонувати нам за вказаними телефонами та обговорити питання, потім електронною поштою на нашу адресу надіслати фото або скани документів (договори про надання послуг з розподілу та про постачання електроенергії, складені представниками обленерго при перевірці  акти, вимоги, протоколи, розрахунки тощо), стисло описати суть порушення, зазначивши у темі повідомлення своє ім’я та номер телефону. Після опрацювання документів ми зв’яжемося з Вами  для з’ясування деталей та надамо правовий висновок щодо перспектив оскарження питання. Якщо оскарження буде мати правові перспективи, а Ви —  бажання продовжити співпрацю, ми укладемо договір про надання послуг, зазначивши у ньому умови роботи. В нас є багатий досвід щодо скасування «штрафів обленерго» — нарахувань за актами про порушення ПКЕЕ, ПКЕЕн, ПРРЕЕ, складених за результатами візиту контролерів та інспекторів.

Важливо.

Звертаємо Вашу увагу на те, що не кожна вимога, як то акт про порушення, вимога щодо електроустановки інші, є неправомірною та порушує Ваші права.

В розділі «Наша практика» Ви можете ознайомитися зі справами щодо повернення коштів споживачам вже після їх сплати, що є найскладнішою категорією справ, перегляду судових рішень у зв’язку із нововиявленими обставинами як у цивільному, так і у господарському процесі, відмовою обленерго від своїх вимог тощо. Окремо наголошуємо, що в розділ включено тільки типові випадки спорів.

Станом на сьогодні у нашій практиці є кілька сотень справ наступних категорій: скасування неправомірних нарахувань по актам про порушення, скасування неправомірних нав’язаних вимог у додатках до договору, порушення в частині лімітів, граничної величини потужності, неправомірних технічних вимог щодо експлуатації ТП, ПЛ, питання неправомірних відключень та якості електроенергії.

Ми консультуємо ОСББ щодо енергоспоживання та встановлення загальнобудинкових лічильників тепла, варіантів утеплення та модифікацій котлів.

Хто ми такі можна  почитати у відповідному розділі сайту. Зазначимо, що енергоконсалтингом ми займаємося з 2008 року.

З нашою допомогою Ваші витрати на врегулювання питань щодо взаємовідносин з обленерго будуть меншими ніж вирішення їх самостійно.

На  нашому сайті Ви зможете дізнатися про останні зміни у галузевій нормативній базі, ознайомитися з нашими консультаціями, отримати потрібні посилання та довідкову інформацію, а також отримати іншу корисну інформацію.

Рубрики постійно оновлюються, тому не забувайте  заходити до нас!

Також запрошуємо до співпраці працівників  електропостачальних компаній та працівників, чия діяльність пов’язана з електрозабезпеченням та енергозбереженням. Пропонуємо Вам стати авторами статей та консультантами споживачів електроенергії на нашому сайті. Створюйте теми, піднімайте цікаві питання та проблеми, обмінюйтесь досвідом та зробіть свій внесок у захист прав українських споживачів електроенергії.

 

З повагою, засновники проекту Олег Анатолійович Чалов, Анжела Андріївна Сігнаєвська

 

This entry was posted in неправомірне відключення / "штраф" обленерго / вимога обленерго. Bookmark the permalink.

18 Responses to ДОПОМОГА У СПОРАХ З ОБЛЕНЕРГО, МІНІМІЗАЦІЯ РИЗИКІВ СПОЖИВАЧА ПРИ СКЛАДАННІ АКТУ ПРО ПОРУШЕННЯ ПРРЕЕ

 1. Лариса says:

  Помогите, пожалуйста, советом!
  Ситуация безвыходная. На моём предприятии наблюдается плановое воровство электроэнергии. В дневное и ночное время от 100 до 300 кВт. Я субпотребитель от собственника помещения. Думаю, что врезка для помещений на 1-3 этажах была осуществлена во время установки ним для меня отдельного счётчиках, я в подвале. Даже ночью, когда работают маломощные приборы ситуация ужасающая. Собственник в отказе, РЭМ только проверил счётчик — дальше мол дело Ваше? Караул !!! Куда и к кому бежать ? И как выявить врезку? Есть ли фирмы, которые помогут?

  • Energo Control says:

   это не простое занятие, учитывая, что от подвала до 1-3 этажа запас возможностей большой.
   мы решаем аналогичные задачи, но для этого требуется выезд на место.
   по фотографиям/видео можно лишь дать рекомендации.

 2. Михаил says:

  добрый день. помогите разобратца, более месяца как отключили электроэнергию на дачном участке, долгов за энергию по сщетчику нет, участок приобретен в начале марта, прежним хозяином все и за все, в том числе и за подключение оплачено. Мативацыя в том что, якобы в течении 3 месяцев хозяин не появляетца в правлении. Он будет отключен. Правомерно ли отключение. спасибо.

  • Energo Control says:

   По дачным кооперативам нет однозначных ответов. Всё зависит от Устава дачного кооператива и от событий которые происходили и попали/не попали под то или иное положение Устава и/или решения кооператива. Может быть что угодно. Вплоть до 10000 штрафа за нарушение правил кооператива (и это будет законно если член кооператива принял обязательство исполнять правила кооператива).
   По вашему «электрическому» вопросу ответ возможен только прочитав Устав кооператива, а также на чём базируется оспариваемое Вами решение кооператива (решение председателя, общего собрания, действия энергетика по инструкции итд итп).

 3. Анастасія says:

  В квартирі після ремонту 2 роки назад, була відведена 2-а проводка для туалету + ванна. Комісія виявила, що ця проводка не підключена до лічильника та склала акт. Лічильник знаходиться у підїзді. Як і за який період буде нараховуватися штраф? Як довести комісії, що ця проводка використовується тільки 2 роки з моменту ремонту.

 4. Андрей says:

  Здравствуйте!
  Скажите, пожалуйста, как с вами связаться. Не нашел на сайте никаких контактов

 5. basseinomskskits says:

  В современном мегаполисе тяжко поддерживать образовавшийся темп жизни. Люди беспрестанно поторапливаются, опасаются прозевать что-то или не успеть. Каким методом не выпадать из жизненного круговорота, не утомляться после тяжкого рабочего дня, а ощущать непрерывный подъем сил?

  Плавание — это выдающийся вид спортивных занятий, позволяющий тренировать все группы мускулатуры с неисчерпаемой полезностью для организма и невероятным удовольствием для души! Приятно окунуться в водоем и насытиться бескрайним раздольем водной глади! Учуять раздолье, движение, быстроту. В частности именно поэтому история, создание искусственных водоемов содержит несколько тысячелетий.

 6. Сергей says:

  Здравствуйте. Интересует, правомерно ли на квартиру выделяется 1.5 кВатт мощности? В т.ч., если дом 1999 года. Заранее спасибо.

 7. Галич Лариса says:

  Добрый день! У нас проблемы с Херсоноблэнерго.
  Нам пытаются навязать оплату за учет генерации активной энергии, да,да не реактивной а активной. Как нам оспорить эти неправомерный действия. Готова с Вами встретиться в любое удобное для Вас время.
  С уважением Галич Лариса
  (099)127-60-35

  • Energo Control says:

   Вышлите на нашу электронную почту rubilnikinfo@gmail.com приложение к договору в котором указана электрическая схема, а также документы которыми зафиксировано их требование, необходимо чтобы наши специалисты изучили вопрос.
   После, когда будут известны перспективы спора, можно планировать работу.

 8. наталія says:

  Доброго дня. допоможіть будь ласка в такій ситуації. за світло було сплачено23.04,2018, 5.05.2018 принесли попередження,10,05 відключили вони говорять що через укрпошту довго ідуть кошти борг складав на день попередження 33грн і на день відключення 77,тепер підключення 239грн .куди звернутися.що робить чи можна написать заяву в прокуратуру

 9. Доброго дня. допоможіть будь ласка в такій ситуації. за світло було сплачено23.04,2018, 5.05.2018 принесли попередження,10,05 відключили вони говорять що через укрпошту довго ідуть кошти борг складав на день попередження 33грн і на день відключення 77,тепер підключення 239грн .куди звернутися.що робить чи можна написать заяву в прокуратуру

 10. чекаю відповіді

  • Energo Control says:

   На той момент (квітень-травень 2018 року) діяли Правила користування електричною енергією для населення.
   Пункт 27 ПКЕЕн має положення:
   «У разі несплати за спожиту електричну енергію на 30 день після отримання побутовим споживачем попередження енергопостачальник має право відключити побутового споживача від електричної мережі.»
   Якщо 5.05.2018р. вручили попередження про відключення то є 30 днів з момента вручення, відключати 10.05.2018р. було неправомірним.
   Пишіть скаргу до НКРЕКП, зазначате дію п.27 ПКЕЕн на той час, обставини вручення 5.05. та відключення 10.05..

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*