ПИТАННЯ — ВІДПОВІДІ (щодо актів про порушення ПКЕЕ, ПКЕЕн, «штраф обленерго»)

В цьому розділі інформація про різні ситуації, які виникають після (під час) візиту інспекторів, контролерів обленерго. Розділ відкрито 22.08.2014, оскільки справ у нашій практиці понад кілька тис., ми готуємо підбираємо найбільш типову інформацію з 2008 року. 

Ситуація: Склали акт про порушення ПКЕЕ без пошкодження пломб.

У жовтні 2017 року третя судова інстанція поставила крапку у дворічній тяжбі вознесенського підприємця та Миколаївобленерго, вирішивши справу на користь підприємця. Не зважаючи на те, що в порядку досудового врегулювання спору підприємець звертався до контролюючих діяльність обленерго органів, які визначили, що порушення, вказане у складеному стосовно нього акті можливе лише за умови порушення пломб, які порушені не були, обленерго вперто намагалося довести Феміді, що підприємець таки встановив розмикаючий кола обліку пристрій у опломбований лічильник, не порушуючи при цьому пломб на ньому, та ще й розрахували свої збитки за цим актом з порушенням відповідної Методики, нарахувавши бізнесменові близько 190 тис. грн.  Втім, фахівці нашої громадської організації, що представляли інтереси підприємця у судах, змогли довести, що складений акт про порушення містить неточності, за якими застосування пункту Методики з розрахунку актів, на який послалося обленерго, є некоректним, оскільки не проведені відповідні виміри під час складання акту, а не зазначення у акті про факт порушення пломб (експертиза яких довела  їх цілісність) робить неможливим несанкціоноване втручання в прилад обліку. А відтак, панове енергозбутові менеджери, працюйте з персоналом на предмет коректного складання актів та навчайте їх «матчасті». А допоки цього не сталося – тіште Феміду, своїм «непорочним зачаттям» (читай  «фокусами» з втручанням в лічильники при непорушених пломбах), а вона буде доводити всім нормальним людям очевидний факт, що вознесенський підприємець є звичайною людиною, яка не володіє надзвичайними здібностями Девіда Копперфільда, які, як доводить наша практика, мистецьки засвоїли працівники енергозбутів.  Тут справедливо буде зазначити, що виходячи з тієї кількості звернень до нас, опановувати мистецтво фокусників намагаються не лише енергозбутівці з Миколаєва — свої Коровіни- Фаготи, Коти Бегемоти та Азазело з Гєлою  є в кожному обленерго і давати свої гастролі вони будуть до тих пір, до поки в Україні буде зберігатися ганебна монополія на продаж товару під назвою Електроенергія. І якщо зґвалтований нашим законодавством бізнес ще може дозволити собі розкіш дорогого судового позову, то пересічні побутові споживачі із зашморгом на шиї з комунальних платежів, враховуючи високий індекс корупції судової системи, звертаючись до суду, замість правди  у вигляді скасування нарахувань шахрайкуватих обленергівських фокусників можуть отримати кривду, збільшивши їх на величину судових зборів та адвокатських гонорарів. Втім не за горами час, коли ми матимемо змогу обирати собі енергопостачальника як зараз обираємо оператора мобільного зв’язку. Так що їх діяльність із категорії останнього гастрольного тура Кобзона.

Ситуація: Склали акт про порушення ПКЕЕн за відсутності повнолітніх членів родини. Під час візиту контролерів до квартири був лише син господарів, якому 14 років. Контролери обленерго зайшли до квартири, за допомогою шукача схованої проводки (індикатор магнітного поля) знайшли розетку, яка була підключена від мережі будинку так, що лічильник не рахував. Квартиру відключили. Сказали: «передайте батькам, склали акт про порушення ПКЕЕн, для вирішення питання щодо штрафу від обленерго нехай батьки прийдуть», після чого контролери пішли.

Відповідь: відповідно Інформаційного листа Держенергонагляду України 13.08.2012 № 01/10-3219 «Щодо особливостей визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення ПКЕЕН» такі випадки поширені, Держенергонагляд інформує: згідно з вимогами статті 3 Сімейного кодексу України сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.

У разі, якщо Акт про порушення ПКЕЕН було підписано особою, яка є повнолітнім членом сім’ї споживача електричної енергії, спільно з ним проживає, під час оформлення Акта про порушення ПКЕЕН знаходилась у помешканні, то порушень вимог нормативних документів стосовно процедури оформлення Акта про порушення ПКЕЕН зі сторони енергопостачальника немає.

Отже, складений у присутності лише повнолітнього члена сім’ї споживача та підписаний ним Акт про порушення ПКЕЕН вважається оформленим з дотриманням вимог пункту 53 ПКЕЕН.

Відключення квартири – неправомірне. Згідно з положеннями пункту 35 ПКЕЕН, енергопостачальник має право відключити споживача у разі:

— самовільного підключення до електричної мережі;

— розкрадання електричної енергії.

Отже, енергопостачальник повинен при виявлені факту самовільного підключення, відключати лише безоблікове приєднання, а не будинок (квартиру) в цілому.

Тому, дії енергопостачальника щодо припинення електропостачання всього будинку (квартири) під час виявлення фактів самовільного підключення електропроводки, за відсутності відповідного рішення суду, є неправомірними та такими, що суперечать вимогам нормативно-технічних документів щодо користування електричною енергією.

Ситуація: На підприємстві, інспектори обленерго встановили пломби на двері трансформаторної підстанції, яка розташована з одного боку поруч з підприємством, та поруч з тротуаром, тобто у місті загального користування. Згодом пломби з дверей трансформаторної підстанції були зірвані, невідомо ким, інспектори обленерго склали акт про порушення ПКЕЕн з формулюванням «зрив пломб», комісія обленерго застосувала Методику (як кажуть «штраф» обленеро).

Порушення з боку енергопостачальника (перелік питань):

1. не правомірне встановлення пломби на двері КТП;

2. не встановлена наявність/відсутність дії/бездіяльності, спрямованих на приховування спожитого обсягу електричної енергії (враховуючи положення п.6.40 ПКЕЕ (замість ПКЕЕ діє ПОСТАНОВА 14.03.2018 № 312 Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії),в частині встановлення втручання в засоби (системи) обліку;

Як зазначає Господарський суд розглянувши аналогічний спор, пломба не правомірно встановлена на дверях КТП) оскільки це порушує вимоги Порядку експлуатації електроустановок, визначений Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів,затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006 року №258. Пункти 6.3.16, 6.3.33, 6.4., 6.4.6. вказаних вище Правил зазначають обов’язок власника (утримувача) очищувати обладнання від пилу і бруду, регулярно оглядати обладнання, забезпечити необхідний температурний та навантажувальний режим, зручні й безпечні умови для спостереження за рівнем масла, газовим реле, а також для відбору проб масла. Для виконання вказаних дій необхідно постійно мати доступ до трансформаторної підстанції. Отже, дії енергопостачальника по пломбуванню вхідних дверей до трансформатора не є правомірними. Питання: (чи є дії/бездіяльність, спрямовані на приховування спожитого обсягу електричної енергії): Пункт 6.40 ПКЕЕ (замість ПКЕЕ діє ПОСТАНОВА 14.03.2018 № 312 Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії),має положення окрім пошкодження пломб ще й положення з встановлення «явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів». Тобто мають бути дії/бездіяльність спрямовані на без облікове споживання електроенергії. Так у справі Акт про порушення був підписаний власником, електролічильник мав пломби з доведеним експертизою порушенням відтиску, але не доведений факт приховування обсягу спожитої електроенергії. Суди усіх інстанцій визнали необґрунтованість нарахувань обленерго та скасували оперативно господарську санкцію. ВГСУ зазначив “постачальник електричної енергії набуває право визначити обсяг спожитої електричної енергії на підставі Методики лише при наявності з боку споживача електричної енергії навмисних протиправних дій, спрямованих на приховування реального обсягу спожитої електричної енергії ”.

Не існувало з боку споживача електричної енергії навмисних протиправних дій, спрямованих на приховування реального обсягу спожитої електричної енергії. Нарахування обленерго за актом про порушення ПКЕЕ були скасовані.

Ситуація: Підприємство – ринок. До мереж ринку включено кілька магазинів, торгівельних майданчиків, тощо. Обленерго підприємству надано вимогу щодо відключення магазинів, торгівельних майданчиків які обленерго вважало субспоживачами. Обленерго надало вимогу від’єднати споживачів від мереж ринку та за невиконання вимоги, інспектори обленерго погрожували відключити ринок повністю.

Відповідь підприємства – ринка:

ми маємо у приватній власності торгівельний та адміністративно-виробничий комплекс за адресою …, до якого, відповідно Договору про постачання електричної енергії від … обленерго» постачає електричну енергію. Підприємство — ринок використовує нежитлові будівлі оптового ринку за адресою … для забезпечення власної статутної діяльності. Тобто усі підключені магазини на території нашого підприємства-ринку усі нежитлові будівлі оптового ринку за адресою … не є субспоживачами а є орендарями тобто об’єктом статутної діяльності.

Таким чином:

А). діяльність оптового ринку не суперечить Договору про постачання електричної енергії від …, не суперечить ПКЕЕ, іншим нормативно-технічним документам, тому не підпадає під дію п..1.2., 1.7., 7.5. 10.2. ПКЕЕ (замість ПКЕЕ діє ПОСТАНОВА 14.03.2018 № 312 Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії),.

Б). Моніторинг того, у який спосіб оптовий ринок здійснює власну господарську діяльність – не входить до компетенції енергопостачальної організації.

В). Відповідно до абзацу першого пункту 1.4 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96 № 28 (далі – Правила), електрична енергія продається в точці продажу, розташування якої зазначається у відповідному договорі. Точка продажу, установлюється на межі балансової належності електроустановок споживача. Ринок купує електричну енергію в точці продажу для здійснення господарської діяльності, використовує електричну енергію в межах встановлених Договором про постачання електричної енергії, а питання того, як у який спосіб оптовий ринок здійснює власну господарську діяльність – не входить до компетенції енергопостачальної організації.

Ситуація: повноваження контролерів (полномочия контролёров): всем известна ситуация – звонок в дверь, на пороге – «мы из облэнерго проерить счётчик» и далее начинается хождение по всем комнатам, кухня, ванная, туалет, кладовка, это в квартире, а в частном доме контролёры облэнерго (их ещё называют контролёры РЭСа) начинают бегать по чердакам-сараям в поисках «левой» розетки.

Имеют ли право контролёры проверять всю квартиру (весь дом)?

Согласно Правил контролёры облэнерго имеют право проводить:

1. Контрольный осмотр средст учёта – «контрольний огляд засобу обліку — виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показів засобів обліку, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів самовільних підключень;

2. Контролёры имеют право проводить техническую проверку – «технічна перевірка — виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності стану засобу обліку електричної енергії та схеми його підключення, а також відповідності стану електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки обліку «Правилам устройства электроустановок» (далі — ПУЕ) та іншим нормативно-технічним документам;»

3. Контролёры имеют право призводить отключение/подключение «виконання операцій комутації в місцях контактних з’єднань електропроводки з метою подачі напруги на електроустановку (електроустановки);

С контрольным осмотром – понятно, это работы возле счётчика, но не в квартире/доме. По части проведения технической проверки контролёрами облэнерго, обращаем Ваше внимание на формулировку: «від межі балансової належності до точки обліку» это значит только до счётчика и не далее. Как Вы уже поняли, читая формулировки работ согласно Правил, контролёров Вы обязаны допускать не далее электросчётчика, так как исследовать проводку квартиры дома – контролеры облэнерго полномочий не имеют (Правила не предусматривают работу контролёра в части проводки всей квартиры, а только у счётчика), а внутренние инструкции от облэнерго для контролёров «найти левую розетку составить акт о нарушении ППЭЭн…штраф», потребитель может игнорировать, ведь инструкции не нормативный документ, Вы можете сказать уважаемым товарищам из облэнерго «Конституция Украины – неприкосновенность жилья» и вежливо потребовать их вернуться к счётчику и не бегать по квартире/дому.

 

Вопрос: Індикатор магнітного поля спрацював.
За твердженням працівників РЕМ на лічильнику спрацював індикатор магнітного поля, на підприємстві склали акт про порушення ПКЕЕ. Після комісія РЕМ (філії облэнерго або Київенерго) нарахували за актом про порушення ПКЕЕ суму з розрахунку за перерізом проводу за період значно більший ніж з дати останнього контрольного огляду або 6 місяців. З практики ми можемо зазначити, що є багато випадків, коли за складеним актом про порушення ПКЕЕ з вказаним спрацювання індикатора магнітного поля, комісія РЕМ (філії облэнерго або Київенерго) нараховували неправомірно. Питання індикаторів магнітного поля складне, оскільки потрібно вивчати усі деталі у кожному спорі.
Ещё одна ситуація: на счётчике загорелась надпись „RADIO” хотя магнит к счётчику не использовали.

Ответ: что касается счётчика и магнита, возможные начисления по Методике (после составления акта контролёрами облэнерго) без изучения всех докумнтов (акт о нарушении, акты о пломбировке, формулировка в акте о нарушении «использование магнита для остановки счётчика», вся информация требует детального изучения в каждом случае, не смотря на схожесть вопросов «счётчик-магнит» все обстоятельства разные. Детально Вы можете получить ответ если обратитесь на нашу электронную почту (выслав скан акта о нарушении, итд). 

 

Газова енергетика

Ми пропонуємо допомогу у вирішенні наступних питань які виникають у правовідносинах з підприємствами газопостачання та газифікації (Облгаз):

— нове підключення (технічні умови, вимоги, погодження: МНС, Санепідемстанція, органи місцевого самоврядування,житлово-експлуатаційні підприємства, Інспекція з енергозбереження, Дергірпомнагляд);

— правомірність вимог в період експлуатації;

— правомірність застосування тарифів;

— правомірність донарахувань (порушення «штрафи»);

— правомірність відключень;

— порядок переоформлення (зміна власника);

— порядок проведення реконструкції (переобладнання).

— законність та порядок проведення повірок вузлів облаку та відповідних нарахувань на період відсутності газового лічильника(ів);

— законність та порядок нарахувань споживачам втрат газу під час його транспортування розподільчими мережами, порядок відповідальності за експлуатацію розподільчих мереж;

 

на главную страницу

к списку материалов об отмене «штрафов» облэнего (возврате денег)

о правомерности отключения электроэнергии

«Штраф» обленерго — підприємство/акт про порушення ПКЕЕ/составление акта о нарушении ППЭЭ (типові випадки)

«Штраф» обленерго — підприємець/порушення ПКЕЕ/составили акт о нарушении

«Штраф» обленерго стосовно громадян /акт про порушення ПКЕЕн (правила для населения)

(замість ПКЕЕ діє ПОСТАНОВА 14.03.2018 № 312 Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії),

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

464 Responses to ПИТАННЯ — ВІДПОВІДІ (щодо актів про порушення ПКЕЕ, ПКЕЕн, «штраф обленерго»)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*