АКТ ПРО ПОРУШЕННЯ ПРРЕЕ (ПКЕЕ), ПІДКЛЮЧЕННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ, ЗБІЛЬШЕННЯ ПОТУЖНОСТІ, ПЕРЕОФОРМЛЕННЯ

Понад 20 років тому, у 1998 році в Україні було прийнято закон Про електроенергетику, статтею 1 якого електричну та теплову енергію, що виробляється на об’єктах електроенергетики і призначена  для купівлі-продажу, визнано товарною продукцією. 

Всю людську історію комерційні правовідносини супроводжують різного роду спори, які намагалися врегулювати своїм правом ще древні римляни, у чому досягли значних успіхів. Однак процес купівлі-продажу такого неспецифічного товару як електроенергія має особливості.

Так, у загальному випадку товар можна побачити, відчути на дотик, зберегти на складі, відвантажити. З електроенергією цього зробити не можна, вона має бути спожита в момент її вироблення (генерації). Відчути на дотик, правда, інколи вдається.

Правовідносини з продажу звичайних товарів майже досконало врегульовано Цивільним кодексом, тоді як з продажу електроенергії навіть у Європі з її тисячолітнім правом, більш менш привели до ладу з прийняттям Третього енергопакету у 2009 році, та який ще й досі вдосконалюється.

Особливості спору споживача з енергопостачальником полягають у тому, що більшість ситуацій регулюється не законом, що є цариною юристів, а підзаконними нормативними актами — галузевими Методиками, Інструкціями, Порядками, Положеннями, Правилами улаштування електроустановок, Правилами безпечної експлуатації електроустановок, Правилами технічної експлуатації електроустановок, в основу яких покладено знання електротехніки.

Сфери практик юристів це трудове, земельне, сімейне, цивільне, кримінальне право, але вони не мають системних знань у електротехніці. Не маючи поняття навіщо у формулі визначення збитків за актом про порушення застосовується, наприклад, величина cos ῲ (косинус кута між фазною напругою та струмом навантаження), ми зустрічалися з випадками, коли завбачливе незастосування цієї величини у розрахунку за актом призводило до збільшення суми на 10%, що залишалося поза увагою судді та правозахисника споживача. Або накреслена у якості доказу в акті про порушення електрична схема самого порушення, яка у разі включення за нею призведе не до позаоблікового відбору електроенергії, що ставиться у вину споживачу, а до короткого замикання. А схема у акті це доказ порушення. Який ні адвокат, ні суддя прочитати не можуть. Ще приклад: зірвана пломба на дверях абонентської ТП — з точки зору енергопостачальника 100% вина споживача, а з точки зору експлуатаційних нормативних документів  встановлення пломби на дверях ТП (трансформаторної підстанції) суперечить  вимогам правил щодо місць пломбування і встановлена неправомірно, оскільки унеможливлює обов’язкові регламентні роботи і порушує вимоги ТБ. І таких прикладів безліч. Розрахунок реактивної потужності, втрат у трансформаторах тощо потребує спеціальних знань, відсутність яких у споживача та його правозахисника дають підгрунтя для зловживань з боку обленерго і сформувала у суспільстві думку, що з обленерго майже неможливо спорити. Читач може зауважии, що для цього існує судова електротехнічна експертиза. Але прибігають до неї вкрай рідко і треба ще спромогтися довести судді, що в ній є потреба, а він може як винести ухвалу про призначення, так і не побачити підстав у її доцільності. Із досвіду, судді вважають себе корифеями у всіх сферах суспільного життя та галузях права і мало хто з них зізнається у відсутності знань з фізики за 6 клас середньої школи, коли вивчають Закони Ома, Кулона і Правила Кірхгофа.

Ми стверджуємо, що в Україні мало фахівців, що одночасно працюють в галузі права і електротехніки. Наша практика з 2008 року

Значна частка спорів у цьому сегменті права обумовлена неправомірними вимогами до споживачів з боку інспекторів обленерго в процесі перевірки електроустановок, нав’язуванні неправомірних умов при укладанні та переукладанні договорів, які можливо врегулювати на досудовій стадії спору.

Збільшення потужності, або укладання договорів після купівлі нерухомості

Ми часто стикаємося з випадками, коли споживач звертається до РЕМу за збільшенням потужності, а енергоменеджери кваліфікують підключення як нестандартне і пропонують збудувати нову лінію довжиною у декілька кілометрів та вартістю у мільйони гривень, встановити недоцільне і дороге обладнання на ТП або вирішити питання у корупційній площині. І тоді нестандартне приєднання, під дією певної кількості купюр із зображенням американських батьків засновників, чарівним чином перетворювалося на стандартне.

Або коли споживач звернувся до ОСР-обленерго (оператора системи розподілу), отримав договір на надання послуг підключення електроенергії, сплатив у повному обсязі, навіть в такому випадку не отримав послуг підключення, ОСР-обленерго пише відписки на тему «не узгоджено підключення електроенергії з власником/балансоутримувачем земельної ділянки». Таких спорів багато. 

Чи коли споживач купував об’єкт (магазин, виробничі потужності чи будинок) то представники ОСР-обленерго намагаються або змусити отримати нові технічні умови як для нового підключення, або вимагають виконати роботи з переобладнання електрощитових, встановлення ЛУЗОД-АСКОЕ без необхідності та вимог законодавства.     

Відключення електроенергії

Також часті випадки неправомірних відключень споживачів при складанні актів про порушення, коли відключається не самовільне підключення, а об’єкт в цілому, складанні актів при відсутності факту порушення та моделюванні схеми порушення самими інспекторами та контролерами, завищених нарахуваннях комісіями РЕМів при розгляді актів про порушення тощо.

Зловживання правом у цьому сегменті ринку стало можливим завдяки діючій в Україні системі обленерго, коли компанія ОСР (оператор системи розподілу) є по суті тим самим монополістом на закріпленій території і дозволяє собі «викручувати руки» споживачеві. Між тим з руйнуванням монополізму на цьому ринку і появою нових електропостачальників, за обленерго залишилися функції розподілу електроенергії та контролю за споживанням. Тобто, контролери з інспекторами як писали, так і пишуть акти про порушення ПРРЕЕ, моделюючи схеми та зловживаючи відсутністю спеціальних знань у споживача, не зважаючи на демонополізацію реформи. 

Громадська організація

Фахівці нашої громадської організації «Енергетика і Закон» мають багаторічний досвід у врегулюванні такого роду спорів. Ми допоможемо фахово та у правовому полі вирішити Ваш спір з обленерго, надамо правовий висновок, підготуємо пакет звернень як до контролюючих діяльність обленерго органів, так і до суду, зможемо представляти Ваші інтереси на комісії обленерго та у суді.

Чим ми відрізняємося від інших правозахисників? Ми працюємо лише зі спорами у енергетиці з 2008 року. Є можливість працювати дистанційно у більшості випадків, допомогати енергетикам підприємств, які надсилають фотографії, відео, схеми, інше з місця де виникло питання, а наші спеціалісти та експерти оперативно дають оцінку, готують необхідні документи для скасування «штрафу» обленерго, вирішення питання нового підключення електроенергії, або збільшення потужності електрозабезпечення, чи переоформлення договору на електропостачання. Для цього Вам необхідно або зателефонувати нам за вказаними телефонами та обговорити питання, або направити електронною поштою на нашу адресу надіслати фото або скани документів (договори про надання послуг з розподілу та про постачання електроенергії, складені представниками обленерго при перевірці  акти, вимоги, протоколи, розрахунки тощо), стисло описати суть порушення, зазначивши у темі повідомлення своє ім’я та номер телефону. Після опрацювання документів ми зв’яжемося з Вами  для з’ясування деталей та надамо правовий висновок щодо перспектив оскарження питання. Якщо оскарження буде мати правові перспективи, а Ви —  бажання продовжити співпрацю, ми укладемо договір про надання послуг, зазначивши у ньому умови роботи. В нас є багатий досвід щодо скасування «штрафів обленерго» — нарахувань за актами про порушення (раніше це ПКЕЕ, ПКЕЕн, тепер ПРРЕЕ), складених за результатами візитів контролерів та інспекторів.

Важливо

Звертаємо Вашу увагу на те, що не кожна вимога, як то акт про порушення, вимога щодо електроустановки інші, є неправомірною та порушує Ваші права.

В розділі «Наша практика» Ви можете ознайомитися зі справами щодо повернення коштів споживачам вже після їх сплати, що є найскладнішою категорією справ, перегляду судових рішень у зв’язку із нововиявленими обставинами як у цивільному, так і у господарському процесі, відмовою обленерго від своїх вимог тощо. Окремо наголошуємо, що в розділ включено тільки типові випадки спорів.

Станом на сьогодні у нашій практиці є кілька сотень справ наступних категорій: скасування неправомірних нарахувань по актам про порушення, скасування неправомірних нав’язаних вимог у додатках до договору, порушення в частині лімітів, граничної величини потужності, неправомірних технічних вимог щодо експлуатації ТП, ПЛ, питання неправомірних відключень та якості електроенергії.

Ми консультуємо ОСББ щодо енергоспоживання та встановлення загальнобудинкових лічильників тепла, варіантів утеплення та модифікацій котлів.

Хто ми такі можна  почитати у відповідному розділі сайту. Зазначимо, що енергоконсалтингом ми займаємося з 2008 року.

З нашою допомогою Ваші витрати на врегулювання питань щодо взаємовідносин з обленерго будуть меншими ніж вирішення їх самостійно. Багато випадків неправомірного складання та нарахування штрафних санкцій («штраф обленерго по акту») за актами про порушення ПРРЕЕ. 

На  нашому сайті Ви зможете дізнатися про останні зміни у галузевій нормативній базі, ознайомитися з нашими консультаціями, отримати потрібні посилання та довідкову інформацію, а також отримати іншу корисну інформацію.

Рубрики постійно оновлюються, тому не забувайте  заходити до нас!

Також запрошуємо до співпраці працівників  електропостачальних компаній та працівників, чия діяльність пов’язана з електрозабезпеченням та енергозбереженням. Пропонуємо Вам стати авторами статей та консультантами споживачів електроенергії на нашому сайті. Створюйте теми, піднімайте цікаві питання та проблеми, обмінюйтесь досвідом та зробіть свій внесок у захист прав українських споживачів електроенергії. 

 

З повагою, засновники проекту Олег Анатолійович Чалов, Анжела Андріївна Сігнаєвська

 

This entry was posted in неправомірне відключення / "штраф" обленерго / вимога обленерго. Bookmark the permalink.

36 Responses to АКТ ПРО ПОРУШЕННЯ ПРРЕЕ (ПКЕЕ), ПІДКЛЮЧЕННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ, ЗБІЛЬШЕННЯ ПОТУЖНОСТІ, ПЕРЕОФОРМЛЕННЯ

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*